1-رنگ های روغنی :
این نوع از رنگ ها حاوی رنگدانه هایی است که در کپسول های نفتی یا خشک کن ها یا تینر هامعلق هستند . این کپسول های نفت مانند یک هاله محافظ برای رنگ دانه ها هستند و خشک کن ها هم زمان خشک شدن رنگ دانه ها را کنترل می کنند و تینر ها هم به روان شدن عملیات رنگ کمک می کنند زمانی که تینری که با رنگ دانه ها مخلوط شده است در حال تبخیر شدن است رنگدانه های مخلوط با نفت پس از دریافت اکسیژن از هوا به صورت یک لایه الاستیک یا مرتجع خشک در می آیند رنگ های روغنی معمولا در رنگ آمیزی ساختمان به کار میروند.
2 – رنگ های لاک الکلی یا وارنیش (VARNISH) :
در این نوع از رنگ ، رزین و روغن خشک شده به کاررفته است .در وارنیش ها به مقدار بسیار کم رنگ دانه به کار رفته است این نوع رنگ پس از تبخیر حلال ها و اکسیده شدن با هوا بسیار سخت می شود همچنین زود خشک می شود.
این پوشش برای محل هایی استفاده می شود که جلوگیری از ورود رطوبت لازم باشد همچنین برای کف اطاق به عنوان کف پوش می توانند استفاده شوند
3-رنگ های انامل (ENAMEL ) :
این نوع رنگ نوعی از وارنیش است که به آن رنگ دانه اضافه شده است انامل ها در اصل دارای همان سفتی و پایداری وارنیش ها هستند انامل ها به دلیل اینکه به راحتی سطح را پوشش می دهند و یک فومولاسیون مناسب دارند برای کاربردهای داخلی و خارجی مناسب هستند توضیح اینکه برای داشتن یک پوشش خوب با انامل باید قبل از پوشش سطح با پشم عایق شود.
4-رنگ های لاتکس (LATEX) :
این نوع رنگ متشکل از یک پراکندگی ذرات ریز از رزین های مصنوعی و رنگدانه در آب است. این رنگ سریخ خشک می شود و بوی کمی دارد وباید با مقدار کمی آب رقیق شود . با این رنگ می توان یک اتاق را در عرض یک روز رنگ آمیزی و تزیین کرد پس از پوشش با لاتکس باید ابزار و تجهیزات و محل هایی مانند کف که به آن رنگ پاشیده شده باید با آب گرم و صابون تمیز شود. برای اجرای این پوششدر مواردی غیر ازآهن و چوب و یا سطوح بسیار قلیایی زیر سازی نیاز نیست .
قبل از پوشش باید از بتونه کاری با لاک الکل بر روی سطح خودداری شود زیرا نقاط براق بعد از پوشش کیفیتی خوبی ندارد و رنگ از روی آن لیز می خورد و در اصطلاح شره می کند..
برای اجرای پوشش لاتکس بر وری نمای چوبی منزل می توان آن را بر روی رنگ قدیمی بدون زیر سازی اجرا کرد ولی برای اجرا بر روی چوب نو باید یک لایه پرایمر روی سطح اعمال شود برای دیگر سطوح نیز این گونه است.
5-رنگ های حل شونده با آب:
این رنگ در چند سال اخیر به طور گسترده در صنایع رنگ استفاده می شود. این رنگ همچنین با نام (WATER-BASE ) یا بر پایه آب نیز نامیده می شود. این رنگ در تولید محصولات لاتکس بیشتر از پلیمرهای مصنوعی بکار می رود در حالی که هر دو گروه از آب استفاده می کنند. ولی ساختار شیمیایی آن ها متفاوت است.
به عنوان مثال، بسیاری از پوشهای لاتکس با تبخیر حلال و یا ادغام خشک می شود. ولی رنگ های پلیمری مصنوعی جدید با ترکیبی از تبخیر حلال و اتصال متقابل شیمیایی خشک می شود.
مواد شیمیایی ارتباط متقابل اغلب نیاز به ترکیب دو ماده (این محصولات پوشش “دو جزء” نامیده می شود) و زمان برای ادغام شدن اجزا دارد
6-رنگ های آلکیدی :
رنگ آلکیدی با ویژگی هایی همچون براقیت مناسب، حفظ طولانی شید رنگی و ثبات براقیت، از سایر رنگ ها متمایز می گردد. رنگ های آلکیدی روغنی بر پایه رزین های آلکیدی ساخته شده و در انواع فام از سفید تا مشکی هستند . رنگ های براق آلکیدی دارای مقاومتهای مناسب در برابر شرایط جوی و رطوبتی بوده و از براقیت قابل توجهی برخوردار هستند. رنگ آلکیدی روی سطوح فلزی، چوبی، سیمانی و گچی در مصارف ساختمانی استفاده میشوند. برای استفاده روی سطوح فولادی اجرای یک لایه آستری الکیدی توصیه می شود. زمان خشک شدن سطحی رنگ های روغنی و براق آلکیدی ۳ساعت و زمان خشک شدن عمقی ۲۴ ساعت است. این رنگ ها با انواع رزین های آلکیدی همچون Short Oil ،Medium ،Long Oil و به صورت اصلاح شده با سایر رزین ها و رنگ دان های ضد خوردگی به منظور حفاظت سازه ها در مقابل عوامل محیطی نیمه صنعتی، مرطوب و شرجی و نیز محیط های شهری مورد مصرف قرار می گیرد
7-رنگ های اپوکسی :
رنگ های اپوکسی دارای یک فرمول دو جزیی هستند که باید قبل از استفاده رنگ خوب مخلوط شود. پوشش پایانی اپوکسی بسیار مقاوم ، بادوام ، و مناسب برای کاربرد های سخت است این رنگ هم چنین برای محافظت موادی مانند فلز ،الومینیوم و فایبر گلاس خوب است سطح پوشش شده با اپوکسی بسیار شفاف است و به راحتی تمیز می شود.
8-رنگ های اپوکسی – پلی استر :
در این نوع رنگ دو نوع مواد وجود دراد که باید قبل از مصرف به خوبی باهم ادغام شود. اپوکسی پلی استر ترکیبی از مقاومت فیزیکی، چسبندگی و مقاومت در برابر مواد شیمیایی است که حاص آن رنگ اپوکسی با ویژگی حفظ رنگ و رنگ پلی استر با وضوح دائم است.
9-رنگ های آکریلیک – اپوکسی :
این رنگ دو جزیی از رنگ مخاطی که شامل Pitt‐Glaze بر پایه آب هست تشکیل شده است. پوشش اپوکسی – آکریلیک به طور شیمیایی یک لایه مقاوم ضد زنگ به وجود می آورد همچنین پایداری رزین های آکریلیک و محیط قلیایی اپوکسی یک سختی و مقاومت خاصی به سطح می دهد. مشخصات ساخت هردو رنگ آکریلیک – اپوکسی و اپوکسی – پلی استر با هم برابر هستند و هر دو در مقاوت رنگ بسیار عالی هستند. پوشش آکرلیک – اپوکسی پس از اجرا یک حالت براق و نیمه برق (مات) به وجود می آورد همچنین رنگ دانه هیی وجود دارد که می تواند به این رنگ اضافه شود ودر نتیجه هزار نوع طیف رنگی به وجود آورد
هر چند قیمت پوشش های اکریلیک اپوکسی بالاتر از انامل هست ولی در عوض دارای ویژگی هایی همچون : قابلیت شستشو برتر، ویژگی های غیر زردی، طول عمر3 تا 5 برابر بیشتر از انامل هستند که باعث می شود از آنها برای پوشش دیواره های داخلی و خارجی استفاده شود.
10-رنگ های پلی آمید – اپوکسی :
محکم بودن ، دو جزیی بودن با سختی زیاد ، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر محیط های قلیایی و اسیدی و چسبندگی بالا زمانی که خشک می شود از ویژگی های این رنگ است از این رنگ می توان برای خط کشی سفید خیایان در مدت زمان کم استفاده کرد
11-آکریلیک – اورتان اصلاح شده :
یک نوع رنگ یک جزیی است دارای مقاومت سایشی بالا است که در صنایع چوبی، مبلمان، قاب سازی، کابینت، و غیره استفاده می شود و در برابر مواد خانگی عادی مانند الکل، آب، گریس، و غیره مقاومت است .
12-پوشش های اکریلیک – اورتان معمولی:
این نوع پوشش برای مناطقی کهباید از نظر شیمیایی مانند (آزمایشگاه ها) و مقاومت در برابر لکه و براق بودن در حد بالایی باشند توصیه می شود همچنین برای پوشش داخل و خارج فولاد ، آلومینیوم و محیط هایی که با اسید سر و کار دارند مناسب است .
این محصولات طراحی شده در کاربردهای تجاری و صنعتی و در خانه کاربردی ندارد.
پوشش های اکریلیک اورتان دارای خواص کارایی بالا از جمله مقاومت عالی در برابر نمک، بخار، روغن و چربی، بسیاری از مواد سردکننده، مایعات حلال تعمیر و نگهداری عمومی نوع ماشین آلات می باشند. آنها همچنین دارای خواص عالی در مقاومت به خراش و خش و سایش هستند و پس از اجرا یک سطح کاشی مانند براق و نیمه براق که در برابر خوردگی از نوع شیمیایی مقاومت دارند ، ودر طول زمان براقیت رنگ خود را حفظ می کند.
13-رنگ آلومینیوم :
رنگ آلومینیوم همه منظوره با رنگ لاک الکلی یا وارنیش ورنگدانه چوب فرموله شده است زمانی که رنگ آلومینیوم بر روی تکه های آلومینیوم اجرا می شود و خشک می شود یک سطح درخشان به وجود می اید. بسیار مقاوم در برابر رطوبت هوا و مناسب برای بیرون چوب آهن است هنگامی که رنگ آلومینیوم با آسفالت ، ترکیب می شود حداکثر چسبندگی و مقاومت در برابر آب را با هزینه پایین به وجود می آورد.
14-پوشش جلا ::
از جلا از قدیم تا کنونبرای پوشش بر روی پارکت ها ی کف استفاده می شده است . پوشش جلا با الکل مخلوط می شود و باید در محیط گرم و خشک اجرا شود. و در زمان بین 15 تا 20 دقیقه خشک می شود.
همچنین پوشش جلا می تواند یک لایه محافظ جهت جلوگیری از ورود آب به چوب هنگام شستشو به وجود می آورد..