انواع رنگ‌های اپوكسی

دو گروه اصلی این نوع رنگها اپوکسی پلی آمید و اپوکسی پلی آمین هستند . نوع اپوکسی پلی آمید دارای پایداری بهتر در آب و مناطق مرطوب است و دارای فیلم انعطاف پذیرتر می باشد و چسبندگی بهتری روی سطح دارد درحالیکه دارای مقاومتهای عمومی کمتری است. نوع اپوکسی پلی آمین پایداری بهتری در مقابل مواد شیمیایی واسیدهای ضعیف , قلیاها , حلالها و فرآورده های نفتی دارد.پوششهای اپوکسی دارای کاربردهای متنوعی هستند از جمله برای پوششهای داخل قوطی غذاها که اپوکسی بهبود یافته با فنل+ پلی آمین استفاده می شود وجز پلی آمین خواص شیمیایی را بهبود می بخشد. مثال دیگر درب بیرونی قوطی های حاوی مواد غذایی است که دارای پوشش اپوکسی+ فنل فرمالدئید هستند و دارای فام طلایی بوده و در کوره پخت می شوند.مهمترین ضعف پوششهای اپوکسی گچی ومات شدن آنها در هوای خارج بر اثر اشعه ماورا بنفش (uv) و واکنشهای فتوشیمیایی می باشد. واکنش پخت آنها از نوع اضافی شیمیایی chemical polyaddition می باشد.

به طور كلي پوشش‌هاي اپوكسي در دو قالب كفپوش و رنگ ارائه مي‌شوند.

رنگ‌هاي اپوكسي شامل موارد زير هستند:

رنگ رویه اپوکسی پلی آمید براق
رنگ رویه اپوکسی پلی آمید نیمه مات
رنگ رویه اپوکسی پلی آمید مات
رنگ میانی اپوکسی پلی آمید
رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB
رنگ رویه اپوکسی پلی آمید(مخصوص آب آشامیدنی)
رنگ میانی اپوکسی پلی آمید (مخصوص آب آشامیدنی)
پرایمر زینک ریچ اپوکسی دوجزئی
پرایمر زینک ریچ اپوکسی سه جزئی
پرایمر زینک فسفات اپوکسی
پرایمر زینک کرومات اپوکسی
پرایمر اکسید آهن اپوکسی پلی آمید
رنگ میانی اپوکسی پلی آمید HB MIO
رنگ میانی اپوکسی پلی آمید MIO
رنگ رویه اپوکسی پلی آمین
رنگ میانی اپوکسی پلی آمین
رنگ اپوکسی اِستر هوا خشک
رنگ رویه کولتار اپوکسی پلی آمید
پرایمر کولتار اپوکسی پلی آمید
رنگ رویه اپوکسی فنولیک
پرایمر اپوکسی فنولیک
رنگ رویه اپوکسی پلی امین glass flake
رنگ رویه اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)
رنگ میانی اپوکسی پلی آمین(مخصوص آب آشامیدنی)
پرایمر اپوکسی ضدخوردگی (IPS)
پرایمر اپوکسی

انواع كفپوش‌هاي اپوكسي نيز شامل موارد است:

کفپوش ضد اسید
کفپوش آنتی استاتیک (کانداکتیو)
کفپوش ورزشی
کفپوش معمولی با مقاومت مکانیکی و شیمیایی متوسط
گروتها
کاشی‌کاری ضد اسید
فایبر ضد اسید

در ادامه به بررسي برخي از پوشش‌هاي پرمصرف مي‌پردازيم.

1-پرایمر سه جزئی زینک ریچ اپوکسی:

اين نوع آسترزينك ريچ اپوكسي يك پوشش سه جزئي است كه پودر روی موجود در این آستری بعنوان یک محافظ کاتدی از سطوح فلزی حفاظت می کند .این آستری برای سطوح فلزی بکار رفته در سازه های صنعتی که در محیط های خورنده و آب شور قرار دارند مناسب می باشد .بهترین آستر جهت محافظت از تانکرهای صنعتی ، ماشین آلات ، لوله ها، مخازن پالايشگاه ها ، نيروگاه ها می باشد که با مكانيسم الكتروشيميائي از سطح مانند يك لايه گالوانیزه حفاظت مي نمايد .این آستری به تنهایی برای سطوحی که غوطه ور در محیط اسیدی یا قلیایی می شوند مناسب نیست.

2-پرايمر اپوكسي زينك فسفات:

این محصول بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید با پیگمنت فسفات روی طراحی گردیده است. برخورداری از این پیگمنت و حصول خواص ضد خوردگی بالا، امکان مجاورت این پوشش با شرایط اتمسفری و غوطه وری را فراهم نموده است.
این پرایمر قابلیت سازگاری با رنگ های دو جزئی و یک جزئی را به عنوان لایه بعدی داشته و با توجه به عدم وجود سرنج و کرومات، محصولی غیر سمی بوده و در برابر ترشحات آب و مواد شیمیایی مقاوم می باشد .این محصول برپایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید با پیگمنت فسفات روی طراحی گردیده است. برخورداری از این پیگمنت و حصول خواص ضدخوردگی بالا امکان مجاورت این پوشش با شرایط اتمسفری و غوطه وری را فراهم نموده است.این پرایمر قابلیت سازگاری با رنگهای دوجزئی و یک جزئی را بعنوان لایه بعدی داشته و با توجه به عدم وجود سرنج و کرومات این محصول غیرسمی بوده و در برابر ترشحات آب و مواد شیمیایی مقاوم می باشد.

3-اپوكسي مياني MIO:

میانی اپوکسی MIO بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید طراحی گردیده است. از ویژگی های آن می توان به درصد جامد حجمی مناسب به منظور لایه حد واسط آستر و رنگ رویه جهت افزایش ضخامت، طول عمر و مقاومت بیشتر رنگ در برابر عوامل جوی و بهبود خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی سیستم رنگ نام برد.این رنگ بعنوان آستری ولی ترجیحا” بعنوان لایه میانی جهت سطوح سازه های صنعتی مورد استفاده قرارمی گیرد . از مقاومتهای بسیار خوب در مقابل عوامل جدی و شرایط نیرو گاهی برخوردار است و به دلیل ساختار اکسید آهن بکار رفته درآن از نفوذ رطوبت و گازهای موجود به سطح فلز بخوبی ممانعت می کند . ازدیگر خواص خوب این محصول تقویت مقاومت های مکانیکی سیستم رنگ اعمال شده روی سطح می باشد که معمولا بصورت سه لایه توصیه می گردد .

4-رنگ رويه ي اپوكسي:

رنگ اپوكسي پلي آميد يك محصول دو جزئي است كه بر پايه رزين اپوكسي و سخت كننده پلي آميد فرموله شده است . اين رنگ مقاومت بسيار خوبي در مقابل شرايط سخت آب و هوايي و همچنين محيط هاي صنعتي داشته و سياليت بالاي آن سبب راحتي مصرف اين رنگ مي گردد .اين محصو ل بعد از اعمال و سخت شدن كامل، سطحي يكنواخت و براق ايجاد كرده و نسبت به خراش، سايش و رطوبت مقاوم است. رنگ رويه اپوكسي به عنوان لايه نهايي بر روي آستري يا لايه مياني مناسب و سازگار با آن ، در يك سيستم پوششي شامل آستري، لايه مياني و رويه به كار مي رودكه به محافظت سطح سازه در مقابل عوامل خورنده كمك مي نمايد . همچنين اين رنگ به صورت تك لايه بر روي سطح استفاده مي شود كه چسبندگي خوبي ارائه مي نمايد . اين محصول با دارا بودن رنگدانه سفيد درفرمولاسيون، به دليل عدم سمي بودن ، تاثير ي بر بو و مزه آب نداشته و پس از رهاسازي و تبخير كامل حلالها و خشك شدن كامل، جهت مخازن آب آشاميدني با استفاده از آستري مناسب كاربرد دارد.

5-كفپوش اپوكسي:

اين روكش يك محصول دو جزئي بر پايه‌ي رزين اپوكسي و هاردنر پلي‌آمين مي باشد كه باعث بالا رفتن مقاومت شيميايي و سايشي كف مي گردد. مقاومت مكانيكي بالاي اين پوشش آن را گزينه مناسبي براي استفاده در كف كارخانه ها ، صنايع نظامي و در واقع در مكان هايي كه وسايل سنگين از قبيل ليفتراك تردد دارند ، نموده است. سخت بودن اين پوشش منجر به مصارف متعدد آن براي كاربرد در مصارف دروني و بيروني ساختمان گشته است.

6-كفپوش اپوكسي آنتي‌استاتيك:

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک بر پایه روکش رزین اپوکسی و همچنین سخت کننده با افزودنی های‌ خاص فرموله می شود.کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک قابلیت انتقال جریان الکتریسیته ساکن و هدایت الکتریکی را داراست و به همین دلیل به آن روکش ضد جرقه نیز می گویند .فروش کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک با نازلترین قیمت در اختیار مشتریان قرار می گیرد.این کفپوش کلیه خواص روکش اپوکسی را اعم از، مقاومت سایشی و فشاری,خواص مکانیکی و شیمیایی را دارا می باشد.از جمله موارد مصرف آن می توان به صنایع نظامی، اتاق های کنترل، صنایع الکترونیک، اتاق های اختلاط رنگ و سایر بخش های صنعت اشاره کرد.

مواد اوليه اي كه در رنگ هاي اپوكسي استفاده مي شوند شامل موارد زير هستند:

رزين اپوكسي
تينر اپوكسي
باريت
تالك
تيتان
كربنات
ضد كف
لولينگ
افزودني ضدشره