روش های آماده سازی سطوح جهت رنگ آمیزی

روش های آماده سازی سطوح فلزی و غیر فلزی جهت رنگ آمیزی :
مقدمه:
برای موفقیت هر طرح پوشش محافظ ، آماده سازی سطح مناسب ضروری است. اهمیت از بین بردن روغن، گریس، پوشش های قدیمی و آلودگی از سطح (مانند پوسته های اکسیدی و زنگ زدگی بر روی فولاد و نمک روی بر سطح گالوانیزه)  بسیار مهم و تاکید شده است .عملکرد هر پوشش رنگ به طور مستقیم وابسته به آماده سازی صحیح و کامل سطح قبل از پوشش است. حتی گران قیمت ترین سیستم پوشش و فن آوری های پیشرفته اگر آماده سازی سطح نادرست یا ناقص انجام شود شکست خواهد خورد.
فولاد : ارزیابی سطح :
عملکرد پوشش های محافظ اعمال شده بر روی فولاد به طور قابل توجهی تحت تاثیر فراهم کردن بستر  مناسب قبل از نقاشی است که عوامل زیر از  اصلی ترین عوامل  مؤثر بر عملکرد هستند :
  • از بین بردن آلودگی سطح از جمله نمک، روغن های موتور، گریس، حفاری و ترکیبات برش
  • از بین بردن عیوب موجود بر روی سطح
  • مشخصات سطح
از اهداف اصلی آماده سازی سطح این است که  اطمینان حاصل شود که تمام آلودگی برداشته شود، مشخصات سطح ایجاد شده شود اجازه می دهد  که چسبندگی پوشش رضایت بخش باشد همچنین به منظور کاهش احتمال حضور هر آلودگی از سطح .و  ایجاد خوردگی توصیه می شود مشخص شده در استاندارد بین المللی ISO 8504: 2000 (E) و مشخصات SSPC-SP
بررسی آلودگی سطح:
بررسی آلودگی سطح امری ضروری به منظور حذف تمام آلودگی ها از جمله محلول نمک، روغن، گریس، حفاری و ترکیبات برش و دیگر آلاینده ها ی سطح  فولاد و آماده سازی  سطح قبل از نقاشی از است. شاید رایج ترین روش ، شستشو با حلال  و به دنبال آن پاک کردن با تنظیف تمیز و خشک است. پاک کردن بعد از شستشو بسیار مهم است، چرا که اگر این کار انجام نشود در نتیجه شستشو حلال به سادگی منجر به گسترش آلودگی بیش از بیش سطح  می شود همچنین در این روش  پارچه (تنظیف) باید به طور مرتب تعویض شود.. روش دیگری که در  استاندارد بین المللی) ISO 8504: 2000 (E و SSPC-SP1 توصیه می شود  تمیز کردن با  بخار و استفاده از امولسیون اختصاصی است.
 
 
بررسی عیوب موجود بر روی سطح:
عیوب در سطح  باید قبل از پوشش جبران می شود. اصلاحاتی که در زیر  آمده بخشی از فرآیند آماده سازی سطح است که همیشه باید قبل از پوشش انجام می شود.
پوسته های اکسیدی  :در طول فرآیند نورد گرم یک لایه پوسته های اکسید  بر روی سطح فولاد تشکیل می شود . این لایه چسبیده شده باید با عملیات بلاستینگ و یا ابزار تمیز کننده قدرتمند طبق  استاندارد بین المللی SSPC-SP11 یا  SP15 SSPCحذف شود . روش ابزار قدرتمند و  دستی می تواند در از بین بردن پوسته های اکسیدی چسبنده موثرباشد
پوشش موجود: برای حذف پوشش موجود روی سطح مانند رنگ فدیمی  روش بلاستینگ موثرتر از روش دستی  است. استفاده از روش ابزار قدرتمند و  دستی نیز امکان پذیر است ولی کار بسیار سخت و طاقت فرسا است و بیشتر برای  سطح  کوچک مناسب است.
زنگ زدگی: برای برداشتن زنگ از روی سطح بهترین روش ایده آل روش بلاستینگ است و زنگ باید قبل از پوشش برداشته شود اما میزان حذف مورد نیاز  زنگ در سیستم پوشش بستگی  به کیفیت انجام بلاستینگ دارد. روش ابزار قدرتمند و  دستی نیز امکان پذیر است اما کار فشرده و بهترین راه برای سطح کوچک است.
اگر پوسته های اکسیدی ، رنگ و یا زنگ زدگی مجاز بود که بر روی سطح بماند پس از رنگ امیزی پوشش به صورت لایه لایه در می آمد و خراب می شد.
فولاد : روش های اماده سازی سطح
برخی از روش های مختلف آماده سازی سطح فولاد به طور خلاصه در شرح زیر آمده  است.
روش تمیز کردن با ابزار  دستی:
پوسته های اکسیدی ، زنگ و پوشش رنگ قدیمی ممکن است با روش های  برس سیمی دستی ، شن و ماسه ، خراش دادن و chipping  از روی سطح فولاد حذف شود  با این حال، این روش ها ناقص هستند و همیشه یک لایه از ترک محکم زنگ بر روی سطح فولاد. باقی می ماند .توضیحات روش ها ی تمیز کردن ابزار دستی در استاندارد بین المللی  SSPC-SP2، آمده است
روش تمیز کردن با ابزار  قدرتمند :
به طور کلی تمیز کردن با ابزار قدرتمند موثرتر و کم زحمت تر  از تمیز کردن با  ابزار دستی برای حذف پوسته های اکسیدی  ، رنگ و زنگ زدگی است. از ابزار های قدرتمند می توان  برس سیمی برقی ، چرخ سنباده و اسلحه سوزن را نام برد که استفاده از آن ها باید با مراقبت همراه باشد،  توضیح اینکه از  برس سیمی برقی ، نباید برای براق کردن سطح فلز استفاده کرد  زیرا چسبندگی پوشش رنگ را کاهش می دهد.
تمیز کردن با روش های بلاستینگ:
موثر ترین روش برای حذف لپوسته های اکسیدی  ، زنگ و پوشش های قدیمی استفاده از روش بلاستینگ است که می تواند سندبلاست یا شات بلاست باشد. ( توضیح : مقاله روش های بلاستینگ در آرشیو مقالات وجود دارد)
درجه آماده سازی مناسب برای پوشش خاص به تعدادی از عوامل بستگی دارد ،که  مهم ترین آن نوع سیستم پوشش انتخاب شده است.
استاندارد اصلی توصیه شده در  پوشش های محاظ بین المللی " product data sheets is ISO 8501-1:2007(E)"  است که می گوید قبل از انجام رنگ آمیزی باید سطح فلز تمیز شود. این استاندارد برگرفته از استاندارد سوئدی 05 5900)  (SIS
است . درجه سندبلاست مشخص شده در آن استاندارد SA1/2  است . قبل از بلاستینگ ، قطعات فولادی باید روغن زدایی و پاشش جوش حذف شود. اگر نمک، چربی یا روغن در در سطح آن وجود دارد برداشته شود، اما با این که در ظاهر وجود ندارد و مشاهده نمی شود ولی آلودگی هنوز هم به عنوان یک لایه نازک موجود می باشد و چسبندگی را تحت تاثیر قرار می دهد پوشش های بعدی. درز جوش، زائده های فلزی و لبه های تیز توسط بلاستینگ برداشته می شود  پوشش رنگ تمایل به فرار از لبه های تیز دارد ، و در نتیجه پوشش های نازک در لبه ها به وجود می آید . پاشش جوش هم که بر روی سطح چسبیده و با بلاستینگ برداشته نمی شود که خود عاملی برای ضعف در پوشش است .
مشخصات سطح به دست آمده در طول بلاستینگ مهم است و به ساینده  مورد استفاده بستگی دارد، فشار هوا و روش بلاستینگ  بیش از حد پایین ممکن است نتیجه خوبی ندهد  چسبندگی رضایت بخش از پوشش، در حالی بدست می  آید بلاستینگ درحد بالا و باکیفیتی انجام شده باشد  در بلاستینگ بد لبه های  تیز احتمالا منجر به نارسایی زودرس پوشش می شود .
وت بلاستینگ
انفجار ساینده مرطوب یا همان وت بلاستینگ با استفاده از یک مخلوط از آب و مواد ساینده به جای ساینده خشک به تنهایی. انجام می شود مزیت این روش  کاهش خطرات گرد و غبار و مشکلات بهداشتی می باشد. مزیت مهم دیگر این است که زمانی که بلاستینگ قدیمی ، سطوح مرطوب به خوبی زنگ زده، بسیاری از محلول محصولات خوردگی در حفره های موجود در سطح فولاد شسته خواهد شد ، که تا حد زیادی در بهبود عملکرد سیستم پوشش اعمال شده تاثیر دارد. با این حال نقطه ضعف این روش این است که فولاد پس از بلاستینگ سریع شروع به زنگ زدگی می کند و باید بلافاصله پوشش رنگ انجام شود.
هیدروبلاستینگ
Hydroblasting یک تکنیک برای تمیز کردن  سطوح به طور کامل متکی بر انرژی قابل توجه آب است.. در نتیجه مشکلات ناشی از آلودگی گرد و غبار و دفع مواد ساینده را صرف حذف می کند. استاندارد های بین المللی انواع هیدرو بلاستینگ در زیر آمده است:
 
جریان شستشوی فشار آب پایین :
عمل در فشار کمتر از 68 بار 1,000 p.s.i))
جریان شستشوی فشار آب بالا :
عمل در فشار بین 68-680بار  (1000 - 10000 PSI).
هیدرو بلاستینگ با فشار بالا:
عمل در فشار کمتر از 680- 1700بار  (10000 - 25000 PSI).
هیدرو بلاستینگ با فشار فوق العاده بالا:
عمل در فشار بالا 1700  بار (p.s.i 25000 ) با بیشترین ماشین آلات عملیاتی که در  محدوده  2500-2000 بار (36000-30000 psi)
مواد و روش ها در استاندارد  SSPC-SP12آماده می شوند ، آماده سازی سطح و تمیز کردن فلزات توسط Waterjetting. استاندارد SSPC-Visnv4 آماده می شوند  .راهنما و مرجع عکس ها را برای سطوح فولاد تهیه شده توسط Waterjetting می تواند در کنار استاندارد SSPC-SP12 استفاده می شود. لایه محافظ استانداردهای بین المللی Hydroblasting دارند با استفاده از تجهیزات hydroblasting فشار فوق العاده بالا آماده شده است. این استانداردها نیز قابل اجرا هستند برای سطوح تولید شده توسط طیف وسیعی از فشار hydroblasting، ارائه تجهیزات مورد استفاده قادر است استاندارد های بصری به تصویر کشیده را تمیز کند توجه داشته باشید که hydroblasting یک پروفایل سطح تولید نمی کند.
سطوح فولاد تولید شده توسط hyroblasting مانند سطوحی که توسط ساینده خشک تولید شده نیست؛ آب موجود در آن نمی تواند قطع و یا تغییر شکل فولاد  را انجام دهد. بنابراین سطوح hydroblasted  شده پس از خشک شدن به سرعت تغییر شکل می دهد.
فولاد ضد زنگ : ارزیابی سطح :
آلودگی سطح :
حذف تمام محلول نمک، روغن، گریس، حفاری و ترکیبات برش و سطح دیگر آلاینده ها قبل از آماده سازی سطح بیشتر و یا نقاشی از فولاد ضد زنگ امری ضروری است. همانطور که فولاد کربن این گونه است، که این کار را می توان با شستشو حلال انجام می شود. راه حل شستشو با محلول  کلرید برای تمیز کردن این نوع فلز نمی تواند مورد استفاده قرار بگیرد چون باعث خوردگی حفره های  فولاد ضد زنگ می شود .
بررسی عیوب موجود بر روی سطح :
 
پوسته های اکسیدی  :
 ممکن است با با سایش مکانیکی (دست یا قدرت ابزار یا بلاستینگ ) حذف شود.
زنگ زدایی:
 زنگ زدایی سطح قبل از پوشش باید انجام شود  
رنگ آمیزی نور را می توان با Interplus 614 حذف کرد؛ زنگ زدایی سنگین تر ممکن است نیاز به بلاستینگ داشته باشد.
 
رنگ حرارتی:
 تغییر رنگ نشان دهنده ضخامت پوسته های اکسیدی بر روی سطح فولاد ضد زنگ است  که بر اثر حرارت ناشی  از فعالیت هایی مانند جوش ایجاد می شود و ایده آل است که قبل از پوشش  حذف شود. و اگر باقی بماند ممکن است بستر تحت تاثیر منفی قرار بگیرد. برای  حذف رنگ گرما ی شدید سنگ زنی یا سمباده زن ممکن است لازم باشد.
 
فولاد ضد زنگ : روش های آماده سازی سطح برای رنگ آمیزی :
 
تمیز کاری سطح با استفاده از ابزار های دستی و قدرت مند :
 
 جهت تمیز کردن مناسب زنگ زدگی، لایه اکسید آهن  و پوشش های موجود. ابزار قدرت می تواند مورد استفاده قرار بگیرد وجهت حذف رنگ گرما.  بلاستینگ ، سیم برس و غیره توصیه می شود که که این ابزار نباید قبلا برای آماده سازی آهن استفاده شده باشد
 
تمیز کاری سطح با استفاده از بلاستینگ :
 
این روش تا کنون موثر ترین روش برای از بین بردن پوسته های اکسیدی ، زنگ و پوشش های قدیمی. است برای بلاستینگ فولاد ضد زنگ باید از ساینده  غیر فلزی ، برای مثال اکسید آلومینیوم یا گارنت، استفاده شود. مواد ساینده مانند شن آهن و یا شات بعید است که یک پروفایل رضایت بخش بدلیل بر جا گذاشتن اثری از آهن بر سطح فولاد ضد زنگ بگذارد
در طول بلاستینگ باید مراقبت مقاطع نازک از ورق فولاد ضد زنگ  جهت جلوگیری از اعوجاج  بود.
هیدرو بلاستینگ :
همانطور که hydroblasting با فولاد کربن، یک پروفایل سطح تولید نمی کند. در مورد فولاد ضد زنگ هم این گونه است
hydroblasting به طور معمول به حذف مقیاس و پوشش های موجود استفاده می شود. همچنین می تواند زیر استفاده می شود .
 
 
روش های آماده سازی سطوح غیر اهنی برای رنگ آمیزی :
 
الومینیوم :
سطح باید تمیز، خشک و عاری از چربی باشد. اگر هر نمک خوردگی وجود دارد که باید باشد به آرامی با  سمباده زنی حذف شود. این سطح را می توان با برس سیمی و به آرامی به دست آورد بلاستینگ  با ساینده غیر فلزی نیز خوب است . قبل از رنگ آمیزی، اعمال یک پوشش نازک از یک پرایمر اچ اسید برای چسبندگی بیشتر خوب است.
 
ورق های گالوانیزه:
 
سطح باید تمیز، خشک و بدون چربی باشد  وجود مقدار کمی چربی بسیاری از سطوح گالوانیزه نیاز تلاش بیشتر برای به دست آوردن یک سطح تمیز است. هر یک از محصولات خوردگی روی سفید باید با اعمال فشار بالا حذف شود  شستشو با آب تازه همراه با سایش یک سطح مناسب برای پوشش ایده آل خواهد شد
همچنین برای داشتن سطح خوب جهت رنگ کاری شستشو با اب و صابون توصیه شده است.

سندبلاست , عایق کاری , رنگ آمیزی

زمینه فعالیت

زمینه فعالیت
سىذبلاست و ایربراش و سوگ سدایی به هرروش ممکن از سطىح فلزي و غيز فلزي
اجراي کلی رنگ هاي صنعتی، اپىکسی )کلس فليک، تکسى تروپ و . . . ( و متالایزر و دیگر پىشش هاي موجود.
عایق کاري )عایق سرد و عایق گرم(

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، میدان رسالت ، خیابان هنگام ، خیابان فرجام ، نرسیده به خیابان دکتر آیت ، پلاک 948 ، طبقه 4 ، واحد 15 ، شرکت رسوب بران دانیال
تلفن : 77192684 021
فکس : 77211929
همراه : 09121866054

           09021866054

ایمیل : RB.danyal@yahoo.com

کانال تلگرام : sandblastdanyal@

پل ارتباطی با مدیر عامل از طریق تلگرام : charraadmin@

درباره ما

جموعه ای که هم اکنون تحت عنوان شرکت رسوب بران دانیال در پیش روی می باشد از سال 1372 تحت عنوان پیمانکاری سندبلاست و رنگ آمیزی گودرزی ابتدا از شرکت منگان شروع به فعالیت نموده است و در مدت حدود 10 سال متوالی به طور مستمر در شرکت منگان ، شرکت ماشین سازی البرز آبیک ، کارگاه شرکت کیان پایاب و به صورت پروژه ای در نقاط مختلف کشور به فعالیت خود ادامه داد تا در سال 1380 با ثبت شرکت شن پاش صنعت دانیال به شماره 4353 در شهرستان اراک به طور جدی و با ایجاد کارگاه ثابت به فعالیت خود ادامه داد و در سال 1386 با تغییر نام تحت عنوان شرکت رسوب بران دانیال به شماره ثبت 300736 در تهران با ایجاد دفتر مرکزی و استخدام چندین پرسنل به طور منسجم اقدام نموده و تمام سعی و تلاش خود را جهت ارتقا سطح کیفی و کمی شرکت نموده و با خرید مدرنترین تجهیزات و لوازم مربوطه سعی در ارائه خدمات بهتر به مشتریان عزیز به نحو مطلوب نموده و می نماید